Jak urządzić ogród? Funkcjonalny i piękny

Jeśli chcesz zaprojektować ogród, najpierw określ jego funkcję, aby odpowiednio podzielić przestrzeń. Podpowiadamy, jak urządzić ogród funkcjonalny i wygodny.

Zakup domu lub mieszkania z ogródkiem wymaga od nas nie tylko nakładów finansowych, ale także czasu, aby odpowiednio zaaranżować przestrzeń i regularnie o nią dbać. Przede wszystkim musisz zdecydować, jak będziesz korzystać z ogrodu – czy posłuży jako miejsce rekreacji, plac zabaw dla dzieci i psa, podziwiania roślin, mały warzywniak, a może do rodzinnych przyjęć?

Weź też pod uwagę, czy lubisz prace ogrodowe – co prawda aranżację możesz zlecić architektowi krajobrazu, ale na co dzień możesz też dbać o rośliny i kosić trawę samodzielnie. Wynajęcie ogrodnika też jest oczywiście możliwe…

Każdy zaprojektowany element ogrodu musi być odpowiednio przemyślany pod kątem użytkowym, lokalizacji itd. Częste błędy to za mały albo za duży taras, nieuczęszczane ścieżki, zbyt małe i źle urządzone altany. Warto skorzystać z usług doświadczonego architekta, który zaproponuje nam projekt odpowiedni do naszych potrzeb, ale i możliwości. Wykorzysta potencjał naszej działki, a także ukryje jej ewentualne wady, aby była w pełni funkcjonalna.

Firma zajmująca się projektowaniem ogrodów zawojscyogrody.pl

Coraz częściej urządzamy ogród jak wnętrza, a zatem styl oraz elementy wyposażenia nawiązują do wnętrza domu. Meble wypoczynkowe są w podobnym kolorze i zbliżonej estetyce – kanapy z poduchami itp. W nowoczesnych ogrodach są też jacuzzi, elementy ze stali nierdzewnej, tafle wody itd. Ogród przede wszystkim ma być miejscem relaksu, nie pracy, ale często wydzielany jest nieduży warzywnik z powodu mody na żywność ekologiczną, „z własnego ogródka”. Są to zwykle podstawowe warzywa, owoce, zioła.

Fot. Couleur